2007’deki ilk iPhone lansmanında, Steve Jobs’ın sunumunda iPhone o dönem üç farklı cihazın fonksiyonlarını kendinde toplayarak normal bir telefon olmaktan çok uzaktaydı. iPod, telefon ve internet cihazı.

Klasik bir telefona müzik, internet erişimi ve uygulama mağazası aracılığıyla taşınabilir oyun konsolu gibi birçok özellik kazandırılmıştı. Ancak temelde ismini de taşıdığı üzere, asıl fonksiyonu bir ‘telefon’ olmasıydı. iOS 10’a kadar.

Bahsedeceğim hataya çok dikkatli bir kullanıcı değilseniz ve iPhone’unuzda Spotlight arama çubuğunu sık sık kullanmıyorsanız denk gelmemişsiniz ve muhtemelen hiçbir zaman da denk gelmeyeceksiniz demektir. iPhone ana ekranındayken aşağı kaydırıp Spotlight arama ekranı geldiğinde rehberinizdeki herhangi bir ismin ilk birkaç harfini yazarak, isminin hizasındaki arama tuşuyla hızlıca kendisine ulaşabilirsiniz. iOS 10 kullanmaya başladıktan sonra bir gün Umut isimli arkadaşımı aramak istedim. Umut yazıp arama tuşuna bastıktan sonra tam telefonu kulağıma götürüyordum ki, ekranda ‘Umur’ yazısını fark ettim. Aramayı hemen sonlandırıp, Spotlight arama sonuçları ekranına geri döndüğümde ismi teyit ettim; Umut Z…! Hemen arama tuşuna bastım ve yine Umur isimli kişiyi arıyordu. Birkaç kere daha tekrarlayarak aynı sonuçla karşılaşınca arama kısmındaki ismi silip tekrar yazdım ve aradım… Voila!

Anlık bir bug olduğunu düşünerek üzerine düşmemiştim ancak zamanla haftada 2–3 defa bu yanlış aramalara maruz kalıyordum. Mac kullanıcılarının devamlı kullandığı Spotlight, iPhone’da da oldukça işe yarar bir özellik. Bir uygulamayı açmak için ilgili klasörü aramak yerine ilk iki harfini Spotlight’a yazarak ulaşmak, bir e-posta veya bir WhatsApp yazışmasında bana yazılan bir bilgiye ulaşmak istediğimde veya bir kişiyi aramak istediğimde Spotlight hemen her ihtiyaç için başvurulabilecek yegane cevherdir. Deyim yerindeyse iPhone ve Mac üzerindeki elim ayağım. Bu sebeple karşılaştığım diğer tüm hataları göz ardı edebilirdim ancak Spotlight söz konusu olduğunda bu mümkün değildi.

Bu sebeple internette aynı sorunla karşılaşanların ne tür çözümler bulduğunu araştırmaya koyuldum. Farklı isimlerdeki arkadaşlarımı aramak isterken alakasız kişileri arayabiliyordu. Bulduğum şey oldukça şaşırttı. Sıfır. Kimse karşılaşmamış yahut herhangi bir platformda bu sorunu dile getirmemişti. Apple Support’a Twitter üzerinden ulaşarak durumu ilettim. Önce herkese açık yazışırken karakter sınırlamasından kurtulmak için özel mesajlaşmadan devam ettik. Problemi detaylı anlatmamın ardından Apple ID’im ile ilişkilendirilmiş e-posta adresimi, cihaz seri/IMEI numarasını, telefon numaramı ve yaşadığım ülkeyi sorduktan sonra bir kayıt oluşturdular ve uygun olduğum saatleri not ederek ertesi gün için telefonla destek hizmeti için randevulaştık. Ertesi gün İngiliz aksanlı bir destek teknisyeni tarafından arandım ve sorunu en baştan (!) anlattım. Sıfırdan kurulum yapıp yapmadığımı sordu, bu sorun ortaya çıktığında Eylül sonu gibi OTA ile iOS 10 kurulumumu silip, sıfırdan temiz kurulum yaptığımı ilettim. Uzun lafın kısası, Mac’ime bağlanıp bana iTunes’tan yedek almayı tarif etti. Hiç karşılaşılmamış bir problem için direkt efektif çözüm olarak temiz kurulum yapmayı uygun gördü. Bundan sonrasını kendim halledebileceğimi ilettikten sonra temiz kurulumu tamamladım. Ancak çok geçmeden, 1 hafta sonra problem yeniden gün yüzüne çıktı.

Evet Telefon uygulamasından veya Rehber uygulamasından girip arama yapabiliyorum ve henüz aynı problemle karşılaşmadım. Yine de tamamen bambaşka bir kişiyi arayabiliyor olması, en başta anlattığım gibi temel fonksiyonu telefon olan bir cihaz için kabul edilemez. Üstelik bu cihazı dünya üzerinde milyonlarca kişi iş amaçlı, çok kritik konuşmalar için kullanırken.

Geçtiğimiz günlerde iOS 10.2’nin yayınlanmasıyla birlikte anında kurup beklemeye geçtim. Şimdilik sorunu tekrarlamadı. Soruna dair bir güncelleme olması halinde buradan veya Akıllı Elma Twitter hesabından paylaşacağım.