Apple’ın mobil işletim sistemi iOS tarafındaki son büyük güncellemesi 10 sürümü ile birçok yenilik getirdi. Bunların arasında stock klavyesine ekstra özellikler kazandırarak kullanıcıların üçüncü parti klavyelere daha az bel bağlaması amaçlanmış.

Yıllardır Android tarafında kaydırarak yazma stilinin atası Swype, SwiftKey gibi üçüncü parti klavye çözümlerinde bulunan çok dilli yazım #iOS10 ile Apple’ın mobil platformlarına da geldi.

Üstte saydığım bu işin en iyilerinin iOS tarafındaki klavyeleri o kadar berbat ki, şimdiye kadar karşılaştığım hataları (birçoğu da halen düzeltilmedi) saymaya kalksam iOS’in kaynak kodu kadar satırı ziyan etmiş oluruz. Bu sebeple iOS10 dağıtımından sonra bu özelliği kullanmaya çalıştım.

 

Kullanıcı deneyimleri, birçok farklı kaynaktan nasıl yapılırına dair satırlarca bu özelliği kullanmanın yolllarını aradım. İlginç bulduğum bir şey; yerli yabancı her kaynakta bu özellikten bahsedilmesine rağmen hiç kimsenin nasıl kullanılacağını sorgulamayışı oldu. Bunun en basit açıklaması da 9 yıldır Apple’ın müşteri kitlesini klavyesine alıştırmış olması görünüyor. Klavye tarafında kimse yenilik beklemiyor, iOS 8’den beri SwiftKey tarzı klavye kullanan dahi gözlemlemedim.

 

iOS 10’un çıkmasının üzerinden 2.5 ay sonra Apple Support Twitter adresine sorduğum soruyu 3 gün sonra genele cevapladı. Üstelik daha önce hiçbir yerde bulunmayan önemli detaylarıyla. iOS 10 klavyesi, bu 6 dilden ikisini aynı anda yazmanızı destekliyor: İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Portekizce. Aralarında Türkçe yer almadığı için şimdilik Türkçe’nin içinde olduğu iki dilli kullanımı yapamayacağız.