Louis Vuitton, RayBan vb. iCloud hesabıma gelen istenmeyen etkinlik örneği

 

Bugünlerde Black Friday indirim çılgınlığı öncesi / sonrası için iPhone’unuza istenmeyen (spam) etkinlik bildirimi alabilirsiniz. Ray-Ban, Louis Vuitton, Oakley vb. markalar için gelen bu davetler elbette aynı iCloud hesabınızla giriş yaptığınız iPad ve MacBook gibi cihazlarda da görünecektir. Etkinlikleri direkt reddetmek, karşı tarafa iCloud hesabının doğruluğunu teyit edeceği için, ileriye dönük başka istenmeyen taleplere gebe bırakabilir. E-posta adresiniz veritabanlarına eklenir ve başka üçüncü partilere satılan milyonların oluşturduğu listenin içinde yer alabilir.

Bunlardan kurtulmak için reddetmeden önce, bildirimlerden kurtulmak için yapabileceklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

1- İstenmeyen davetleri yeni bir takvime taşıyıp hepsini silmek

iPhone’unuzda Takvim → Takvimler → Düzenle → iCloud altında Takvim Ekle kısmından bir takvim ekleyin.

 

 

Ardından istenmeyen davetin içerisine girip Takvimlerden az önce oluşturduğunuz takvimi seçin. Tüm istenmeyen etkinlikleri bu oluşturduğunuz takvime taşıdıktan sonra takvimi silebilirsiniz.

2- Gelen istekleri iCloud hesap e-posta adresine yönlendirme

iCloud.com’a giriş yapıp Takvim’de sol alttaki Ayarlar → Tercihler’i tıklayın.

Davetler kısmında gösterilen ikinci seçeneği seçin. iCloud hesabınız için kullandığınız e-posta servisinizin istenmeyen e-posta ve davetler için daha iyi filtrelendirmeye sahip olduğunu düşünürsek, bu talepler sizin hiç haberiniz dahi olmadan direkt istenmeyen klasörüne gidecektir.

 

3- Gelen istenmeyen etkinlik isteğini reddetmek

Herhangi bir etkinlik talebinde olduğu gibi, istenmeyen bu talepler de direkt reddedilebilir. Ancak üstteki uyarıyı unutmayın. Reddettiğinizde karşı tarafa bildirim gidecektir.

Gelen istek direkt reddedilebilir. İlerisi için potansiyel rahatsız edici sonuçları da doğurabilir.